Acest site folosește module cookie.

Unele dintre aceste module cookie sunt esențiale, în timp ce altele ne ajută să ne îmbunătățim experiența prin furnizarea de informații despre modul în care site-ul este utilizat.

Pentru informații mai detaliate despre cookie-urile pe care le folosim, vă rugăm să consultați Politica de confidentialitate

Acceptați setările curente

Hectare de diamante - Russell H. Conwell

Admin ACT si Politon 05.04.2017 0 Comentarii

Cu mult mai actual în zilele noastre decât era în momentul în care îl rostea de peste 6000 de ori la începutul secolului XX, discursul lui Russell H. Conwell „Hectare de diamante” ne învață că nu trebuie neapărat să plecăm din propria comunitate pentru a găsi oportunitățile, realizările sau bogăția în altă parte. Toți suntem capabili de a produce abundență acolo unde suntem, dacă facem tot ce ne stă în putință și astfel putem avea acces la propriile noastre „hectare de diamante”.

 

Cu ajutorul câtorva povești care se constituie în pilde cu aceeași morală, Conwell reiterează faptul că „niciodată în istoria omenirii, un om sărac, fără niciun capital, nu a avut o asemenea ocazie de a se îmbogăţi rapid şi în mod cinstit cum o are astăzi în oraşul nostru”.

Iar prin sintagma „orașul nostru” se referă la oricare posibil oraș din această lume.

 

O bună parte din discurs este centrată în jurul ideii de bogăție pe care autorul o clarifică în detrimentul concepțiilor care o asociază lipsei de onoare, răutății, înșelăciunii și disprețului. Conwell ne învață în această carte că marea majoritate a persoanelor care fac averi sunt oameni cinstiți și că tocmai acesta este motivul pentru care alți indivizi le încredințează bani și fac în continuare afaceri cu ei. Motivul principal pentru care îi sfătuiește pe toți cei care îl ascultă să facă bani este acela că se poate face mai mult bine cu ei decât fără ei.

 

„Omul care venerează dolarul în loc să aibă în vedere scopul în care ar trebui folosit, omul care idolatrizează banii pur şi simplu, avarul care îşi ţine banii în pivniţă sau şi-i ascunde în ciorapi ori care refuză să-i investească în interesul oamenilor, omul care strânge dolarul la piept până ce vulturul începe să scoată sunete ascuţite are în el rădăcina tuturor relelor”.

 

Mai mult decât atât, scriitorul, precursor al autorilor motivaționali, oferă inclusiv o rețetă de succes perfect aplicabilă în prezent care garantează îmbogățirea: satisfacerea nevoilor oamenilor. Acest principiu simplu și infailibil stă la baza dezvoltării tuturor marilor imperii financiare, indiferent de domeniul de afaceri în care își desfășoară activitatea.

 

Atingând inclusiv problema „copiilor de bani gata” care pierd în decursul vieții averile dobândite de către părinți, Conwell îi îndeamnă pe părinți să își ajute fiii prin educație, formarea caracterului, relații și nume, nu prin banii care îi împiedică să dobândească singuri experiențele care le-ar folosi pentru a se descurca în viață.

 

Finalul discursului prezintă subiectul funcțiilor și a poziției sociale pe care autorul le disociază de influență și măreție explicând un adevăr evident: „Măreţia nu constă în deţinerea unei funcţii publice, ci în obţinerea unor mari realizări cu mijloace reduse şi în ducerea la îndeplinire a unor scopuri ample din poziţii obişnuite ale vieţii”. Mai mult, oricât de umilă ar fi poziția unui om, dacă acesta își face datoria pe deplin față de sine și de cei din jur merită la fel de mult să fie onorat de către cei din jur precum un rege pe tronul său. Și, într-adevăr, cu toții cunoaștem cel puțin un exemplu de om simplu de care ne aducem aminte cu respect pentru realizările lui, chiar dacă n-a beneficiat de funcții sau averi nemăsurate.

 

Poate că acest discurs ar putea fi predat copiilor la școală, în timpul orelor de istorie, pentru a le creiona elementele necesare unei vieți dedicate dezvoltării comunității. Ceea ce nu determină o existență de sacrificiu, ba chiar dimpotrivă: i-ar putea ajuta să învețe faptul că „cel care poate face un bine oraşului său, cel care poate fi un bun cetăţean în timp ce trăieşte aici, acela care poate construi locuinţe mai bune şi care poate fi o binecuvântare pentru oraş, fie că lucrează într-un magazin sau stă în spatele unei tejghele ori face menajul, oricare ar fi viaţa sa, acela care vrea să fie un om mare peste tot trebuie să fie mai întâi cineva în oraşul său. În schimb, acela care nu poate face bine locului în care trăieşte nu va fi mare nicăieri pe faţa pământului”, așa cum prea bine explică Russell H. Conwell în cartea „Hectare de diamante”.

Leave a Comment